Aktualności

PZU, Link4 i Compensa na czele rankingu jakości danych

PZU, Link4 i Compensa TU – te towarzystwa zajęły pierwsze trzy miejsca w siódmym rankingu jakości danych przesyłanych do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za rok 2017.

Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych w zakresie jakości danych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG został sporządzony w oparciu o osiem wskaźników uwzględniających m.in. identyfikowalność pojazdów (poprzez porównanie z rejestrem Centralnej Ewidencji Pojazdów) oraz terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych, a także odsetek unieważnianych rekordów. W zestawieniu wzięto pod uwagę osiemnaście największych firm, których udział w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych przekracza jeden promil.

Pierwsze miejsce w rankingu utrzymał zwycięzca klasyfikacji za rok 2016, PZU SA. Druga lokata przypadła czwartemu przed rokiem Link4, zaś na najniższym stopniu podium uplasował się ubiegłoroczny wicelider, Compensa TU. Kolejne miejsca zajęły Concordia (8. lokata w rankingu za 2016 r.), Warta (5. miejsce, identycznie jak w poprzednim rankingu), InterRisk (7.), Ergo Hestia (3.), AXA Ubezpieczenia (13. rok wcześniej, awans o pięć pozycji), TU „TUW” (15., awans o 6 miejsc r/r) oraz Aviva (9.). Z pierwszej dziesiątki wypadły szósta w klasyfikacji za 2016 r. Balcia oraz dziesiąte Gothaer TU.
- Wielka szkoda, że część firm, które rok wcześniej szczyciły się wysoką pozycją w naszym rankingu, w tym roku nie utrzymały już tej pozycji i wypadły poza pierwszą dziesiątkę – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Taka tendencja może oznaczać, że ubezpieczyciele ci nie traktują perspektywicznie sprawy jakości danych swoich klientów przesyłanych do bazy polis UFG. Z kolei dla części firm – ich własne procesy integracyjne – pozytywnie wpłynęły na wzrost jakości danych przekazywanych do bazy Funduszu (np. AXA Ubezpieczenia), inne zaś jeszcze nie poradziły sobie z tym problemem i spadają na niższe pozycje w rankingu – dodaje.

Na koniec 2017 roku w bazie OI UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia  OC dla 23,7 mln pojazdów (przed rokiem 22,9 mln) oraz AC dla 5,3 mln pojazdów (odpowiednio 5 mln), a ponadto informacje o ponad 2,6 mln wypłat odszkodowań z tytułu tych polis, zrealizowanych w całym 2017 r. W ciągu ubiegłego roku firmy ubezpieczeniowe zadały do bazy OI UFG 316,6 mln zapytań o historię ubezpieczenia kierowców i posiadaczy pojazdów i 284,9 mln pytań o historię szkód.

O rankingu:W rankingu brane są pod uwagę dane przekazywane przez ubezpieczycieli komunikacyjnych do Ośrodka Informacji UFG (OI UFG). OI UFG gromadzi dane o ubezpieczeniach OC i AC oraz o odszkodowaniach wypłaconych z tych polis. Fundusz jest administratorem tej bazy danych. Pełny katalog gromadzonych informacji określony jest w art. 102 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Udział w rynku ustalany jest na podstawie liczby aktywnych umów krajowego OC oraz AC, na koniec badanego okresu; poza klasyfikacją znalazło się dziewięć firm.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: UFG)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.