Aktualności

Senat: Dyskusja o regulacji branży odszkodowawczej

19 kwietnia odbyło się seminaryjne posiedzenie senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Podczas spotkania organizowanego wspólnie z Polską Izbą Ubezpieczeń jego uczestnicy dyskutowali nad potrzebą interwencji prawnej w funkcjonowanie rynku kancelarii odszkodowawczych. W inaugurującym dyskusję wystąpieniu Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, skupił się na kwestii przewidywalności zadośćuczynień. – W przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej nie istnieją (w Polsce – AM) regulacje mówiące o tym, ile powinno wynosić zadośćuczynienie i komu dokładnie ono przysługuje. – powiedział. Zwrócił uwagę, że np. podczas trwających obecnie w Niemczech prac nad regulacją zadośćuczynień ustalono już, że tego typu świadczenie będzie wynosić maksymalnie 1,5 średniego wynagrodzenia. – U nas zadośćuczynienia dochodzą do kilkunastokrotności średniego wynagrodzenia – wskazał prezes PIU.

Następnie głos zabrał prof. Paweł Wajda z Banker&McKenzie, który mówił o genezie zjawiska kancelarii doradztwa odszkodowawczego, jego korzeniach międzynarodowych i obecnym stanie w Polsce. Ekspert stwierdził, że tego typu podmioty pojawiają się w tych jurysdykcjach, w których nie ma regulacji zadośćuczynień. Wskazał trzy drogi rozwiązania problemu: zapewnienie przewidywalności zadośćuczynień, uregulowanie rynku kancelarii odszkodowawczych albo równoległe uregulowanie obu obszarów. Mówiąc o możliwych sposobach uregulowania rynku kancelarii doradztwa odszkodowawczego, prof. Wajda zaproponował, aby w Polsce przyjąć minimalną regulację punktową, rozwiązującą problemy zidentyfikowane podczas analiz funkcjonowania sektora odszkodowawczego.

Karol Dałek, zastępca dyrektora Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej Ministerstwa Sprawiedliwości zadeklarował, że resort widzi potrzebę regulacji w niektórych obszarach działalności kancelarii. MS obawia się jednak przyjęcia szerokich przepisów tworzących nową korporację zawodową oraz reglamentujących dostęp do usług odszkodowawczych. Bartłomiej Krupa, prezes Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, zwrócił z kolei uwagę, że każdorazowo po interwencji firm odszkodowawczych czy Rzecznika Finansowego w Sądzie Najwyższym „pojawia się szereg głosów na temat tego, jak to kancelarie odszkodowawcze są nieuregulowanym problemem rynku ubezpieczeniowego”. Wskazał też, że ze sprawozdań firm odszkodowawczych za cztery kwartały 2017 roku wynika, iż największe wzrosty rynek ma już za sobą.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 18 z datą wydawniczą 30 kwietnia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.